14 märts, 2016

Rõdu suveks korda!

Ma olen juba aastaid suviti rõdu lilledega hubasemaks muutnud. Enamasti olen kasutanud petuuniaid, aga sekka on sattunud ka üksikuid teisi lilli. Paaril-kolmel aastal olen ostnud taimed poest, aga muidu olen ise ettekasvatamisega tegelenud.
Sel aastal kasvatan ette amplisse mõeldud kirsstomatid. Üks aasta proovisin kirsstomateid rõdul kasvatada, aga vilju tuli vähe ning nad ei olnud eriti maitsvad. Ilmselt võis tegemist olla ebasobiva sordiga rõdule ning ilmselt oli vale ka pott, muld ja väetis. Sel aastal proovin teistmoodi.
Rõdulilli ma ettekasvatama ei hakka vaid ostan poest. Ma pole veel päris täpselt otsustanud, mis lilled rõdule tulevad.

Rõdu on meil väike. Suvel vean sinna alati pesukuivatusresti, mis võtab umbes 2/3 rõdu põrandapinnast enda alla. Ta on seal püsivalt lahtises olekus ja kokku-lahti tõstmine ei ole eriti mugav. Vaba ruumi peal saab heal juhul üks inimene toolil istuda ja teine kõrval seista, aga liikumiseks on ruumi mõnekümne sentimeetri jagu igas suunas, pluss pesukuivatusresti ja rõdupiirde vahele jääv ala.
Praegu on plaan rõdu seinale kinnitada lahtitõmmatav Leifheit pesukuivataja. Kas neid tuleb üks või kaks, see pole veel kindel. Sellega hoiaksime väga palju ruumi kokku.

Rõdukastid tõstaksin ma sel aastal sissepoole rippuma, sest nii on nende eest lihtsam hoolitseda, nad kaunistavad rõdu paremini ning mis kõige olulisem, nad on tuule eest kaitstud.

Üks amplipott on mul olemas ning siiani on ta rippunud metallist pesukuivataja küljes, kuhu saab riided riidepuuga rippuma panna. Sel aastal tahan ma amplitele eraldi hoidjaid. Ampleid tuleb kaks, kirsstomatile ja lilledele.

Kaks tooli on rõdul olemas. Nendele oleks tarvis uusi toolipatju, mida plaanin ise õmmelda. Kui jõuan, siis värskendan ka toolide värvi.
Hoolitsemist vajab kindlasti hoopiski põrand, mis on kohati roheline. Ühel aastal avastasime, et rõdupiire on mõnedest kohtadest roheliseks läinud ja samuti põrand. Esialgu arvasin, et asi on vees, mis tilkus välja meie eelmistest rõdukastidest. Õige pea sai selgeks, et nii see ikkagi polnud ja see roheliseks tegev vesi tilkus alla hoopis ülemiselt rõdult. Siis tegi mu abikaasa selle ärahoidmiseks rõdule vihmaveesüsteemi. Muidugi siis oli juba hilja. Nüüd tuleb lihtsalt tagajärjed likvideerida.
Peale uue rõduääre kinnitamist tuli rõdupiirde küljest lahti veidi betooni. Need augud tuleks ära täita ja siis saab selle uue värviga katta.

Nüüd mõned pildid sellest, milline rõdu praegu välja näeb.

 Läbimõtlemist vajavad laud, panipaik/riiul ja tegelikult on veel palju pisikesi detaile mõtetes.

Võimalik, et viin rõdule toast mõned küünlalaternad. Suvel pole  ju tegelikult valgustust rõdule tarvis. Kui satub pihku mõni eriti sobiv valgusallikas, siis võtan selle. Elekter on meil rõdule veetud, sellega pole probleemi. Tegelikult olen näinud päikesepatareiga laternaid, tasub nende kohta uurida, sest õhtul on rõdul päikest palju.

Suveks viin rõdule oma kaktused, las naudivad seal päikest. Huvitav, kas sulgvõhk on selline taim, mida võib suvel rõdul hoida? Ma avastasin, et sulgvõhu ingliskeelne nimi on väga ilus, nimelt on see Emerald Palm ehk smaragd palm. Palju ilusam kui sulgvõhk!1 kommentaar:

  1. Väga lahe uus projekt sul ette võetud :) Ootan juba tulemust!

    VastaKustuta